з природознавства
тема: Вода
3 клас
Урок 1
Тема: ВОДА В ПРИРОДІ.
Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську
воду; розвивати пізнавальну активність школярів; забезпечити розвиток логічного
та просторового мислення; виховувати любов до природи
Хід уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Поясніть, чому світ живої природи такий різноманітний.
— Назвіть ознаки живих організмів. Порівняйте папугу і
слона. Назвіть
спільні суттєві ознаки.
— Назвіть відомі вам методи дослідження природи. Яким
методом вам до-
водилося користуватися? Коли саме?
— Поясніть, чим відрізняється спостереження від
експерименту.
— Які вимірювальні прилади є у вас удома? Що ними вимірюють?
— Поміркуйте і скажіть, без чого ми не уявляємо життя на
землі? (Без
води, сонця, повітря, землі...)
— Відгадайте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці.
- Що таке: живе і ллється,
Часом і на камінь пнеться,
Як немає — все всихає,
Звір і птиця помирає. (Вода)
- Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда,
Звичайна, підкажіть,.. (вода).
— Назвіть властивості води.
— Назвіть властивості води.
— Які властивості води-розчинника ви щодня
застосовуєте? Назвіть свої улюблені розчини.
— Чим дихають водяні організми?
— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода — найзагадковіша речовина на Землі? Поясніть свою думку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.
— Чим дихають водяні організми?
— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода — найзагадковіша речовина на Землі? Поясніть свою думку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.
IV. Вивчення нового
матеріалу
1. Робота за підручником (с. 8–11)
— Вода — найбільш поширена і найдивовижніша речовина на
Землі.
— Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі
умови для
життя.
— Пригадайте, де в природі зустрічається вода. Яке вона має
значення?
— Розгляньте шкільний глобус. Який колір переважає на ньому?
— Знайдіть і покажіть океани на глобусі та карті атласу.
— Який океан є найбільшим?
— Який океан удвічі менший за Тихий?
— Який океан третій за величиною?
— Який океан найменший?
Робота у парах
— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на картках та скажіть, що в них спільного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.
Запам'ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя.
2. Фізкультхвилинка
Робота у парах
— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на картках та скажіть, що в них спільного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.
Запам'ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «Знайди “зайве” слово»
— Яке поняття об’єднує назви географічних об’єктів?
Атлантичний, Тихий, Азовський, Індійський.
Чорне, Середземне, Азовське, Кримське.
2. Гра «Так чи ні?»
- Значну частину поверхні земної кулі займає вода.
- Зовсім без води на Землі можуть існувати деякі живі
істоти.
- Океани — частина Світового океану.
- Світовий океан поділяють на три океани.
- Моря — частини Світового океану.
- Не всі моря й океани належать до Світового океану.
-З будь-якого моря водними шляхами можна дістатися до
океану, і на-
впаки.
- На земній поверхні існує небагато різних водойм.
- Водойми Землі бувають природні (океани, моря, ріки, озера)
та штучні
(ставки, водосховища).
- Океани займають понад половину поверхні Землі.
- Моря не є частинами океану.
3. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
• Солоною є вода річок. (Прісною)
• Світовий океан об'єднує 5 океанів. (Чотири)
• Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
• Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
• Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 8-11.
3. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
• Солоною є вода річок. (Прісною)
• Світовий океан об'єднує 5 океанів. (Чотири)
• Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
• Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
• Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 8-11.
Урок 2
Тема:
ВЛАСТИВОСТІ ВОДИ
Мета:
збагатити уявлення учнів про властивості води; навчати спостерігати та
виконувати
деякі досліди,
що демонструють властивості води, пояснювати прояви цих
" властивостей у природі; виховувати інтерес до вивчення
природознавства.
Хід
уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙ
НИЙ МОМЕНТ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Намалюйте схему «Вода в
природі». Прокоментуйте її.
— Що таке Світовий океан?
Назвіть його частини та покажіть на карті.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви
дізнаєтеся більше про властивості води.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Пригадайте! Які властивості
води ви знаєте? Назвіть їх.
— Які стани води ви знаєте?
— Де міститься вода у газоподібному
стані? У твердому стані? У рідкому
cтані?
— Доведіть, що хмари, сніг і дощ
— це різні стани води.
— Що впливає на перехід води з
одного стану в інший?
— Які досліди допомагають
відповісти на це запитання? .
2.
Фізкультхвилинка
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.
Продовження роботи за підручником (с. 14)
Робота
в парі
— Порівняйте властивості води в
різних станах: твердому, рідкому і газоподібному.
Опишіть влaстивoeтi води,
заповнюючи таблицю.
Властивості води
у рідкому стані у твердому стані
у газоподібному стані
—Хвилинка-цікавинка “Розповідь
про історію виникнення назв океанів”
2.
Розгадування та обговорення загадок
— Про які стани води йдеться в
загадках?
* Мене частенько просять, ждуть*
. А тільки покажусь — ховатися
почнуть. (Дощ)
4 Вілим
кйлимом в.е поле вкрилб. (Сніг)
• Ніжна зірка стжно-біла
На рукав згорй злетіла і
Поки ніс її сюди *
Стала краплек* води. [Сніжинки)
* Я — вода, і на вбді плаваю. (Лід)
11
• Вночі спить на землі, а вранці
висихає. {Роса)
3. Гра
≪Виправ помилки≫
Учням пропонують твердження з
помилками. Помилки необхідно знайти
та виправити.
• Вода може перебувати у рідкому
та ґазоподібному стані. (У рідкому, твердому
та
газоподібному стані)
• 3 космосу наша планета має
зелений колір, бо на ній є зелені рослини...
(Блакитний,
бо більшу частину її займйє вода.)
• Світовий океан об’єднує воду
всіх річок планети... (Чотирьох океанів)
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що ви дізналися на уроці про
воду?
— У яких трьох станах перебуває
вода в природі? Наведіть приклади.
— Які властивості води ви
запам’ятали?
— Але у води є ще одна
властивість. Про неї ви дізнаєтеся, якщо проведете
вдома такий дослід. Налийте води
у пластикову пляшку і покладіть її в морозильник. Коли вона замерзне, дістаньте
і запишіть, що сталося.
Не відкриваючи пляшку, поставте
її в тепле місце. Коли лід розтане, запишіть,
що сталося. Поміркуйте, чому це
відбувається?
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11-14.
Урок 3
Тема: ЗНАЧЕННЯ ТРЬОХ СТАНІВ ВОДИ ДЛЯ ЖИТТЯ НА ЗЕМЛІ.
Мета: розширити уявлення учнів про значення води для життя
на Землі; розвивати мовлення, мислення; виховувати інтерес до природничих знань.
Хід уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Які правила «товаришування» з картою ви знаєте?
— Покажіть на карті північ, південь, схід і захід.
— Назвіть і покажіть океани.
— Покажіть на карті моря нашої країни.
— Що вивчає наука географія?
— Розкажіть історію «Про що розповіла географічна карта?».
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про значення води для життя на Землі і використання води людиною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Які стани води вам відомі? У яких станах вода частіше перебуває у природі?
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Які правила «товаришування» з картою ви знаєте?
— Покажіть на карті північ, південь, схід і захід.
— Назвіть і покажіть океани.
— Покажіть на карті моря нашої країни.
— Що вивчає наука географія?
— Розкажіть історію «Про що розповіла географічна карта?».
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про значення води для життя на Землі і використання води людиною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Які стани води вам відомі? У яких станах вода частіше перебуває у природі?
— Пригадайте, що таке конденсація.
— Розгляньте малюнок 15 на с. 22 і поясніть, яке явище на ньому зображено.
Що означають стрілки?
— Завдяки чому відбувається кругообіг води в природі?
— Яку роботу виконує кругообіг води?
— Розгляньте малюнки 16 і 17 на с. 23. Поясніть, як утворюються ущелини
і печери.
— Розгляньте малюнок 18 на с. 24. Поясніть, як утворюється яр.
— Як запобігти утворенню ярів?
— Пригадайте! Які водойми є у вашому краї? Звідки надходить вода у ваше помешкання?
— Пригадайте! Які водойми є у вашому краї? Звідки надходить вода у ваше помешкання?
Фізкульт хвилинка
Хвилинка-цікавинка
— За день людина випиває майже два літри води. Близько 300 літрів витрачає на різні потреби: прання, миття посуду, купання, приготування їжі та інше. Без води неможливе життя. Тіло дорослої людини майже на три чверті складається з води.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в парі
— Розгляньте малюнки .
— Складіть розповіді про використання води.
— За день людина випиває майже два літри води. Близько 300 літрів витрачає на різні потреби: прання, миття посуду, купання, приготування їжі та інше. Без води неможливе життя. Тіло дорослої людини майже на три чверті складається з води.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в парі
— Розгляньте малюнки .
— Складіть розповіді про використання води.
Вода необхідна людині також для
підтримання чистоти в оселях, громадських будівлях, на вулицях. Вода переносить
тепло по трубах і обігріває повітря в будинках, де живуть і працюють люди.
Багато культурних рослин потребують додаткового поливу.
Жодне виробництво не обходиться без води. По воді перевозять пасажирів і вантажі. У водоймах розводять рибу і водоплавних птахів. Заводи і фабрики використовують воду для виготовлення різних речей і речовин (гуми, цукру тощо).
Робота в парі
— Поділіться спогадами про те, де вн провели літні канікули. Які водойми знаходилися поблизу? Чи були вони забрудненими?
Тест «Так чи ні?»
Жодне виробництво не обходиться без води. По воді перевозять пасажирів і вантажі. У водоймах розводять рибу і водоплавних птахів. Заводи і фабрики використовують воду для виготовлення різних речей і речовин (гуми, цукру тощо).
Робота в парі
— Поділіться спогадами про те, де вн провели літні канікули. Які водойми знаходилися поблизу? Чи були вони забрудненими?
Тест «Так чи ні?»
• Більшу частину поверхні Землі займає прісна вода.
• Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах,
ставках, але під землею
її немає.
• Вода перебуває завжди в рідкому стані.
• Забрудненою водою можна користуватися без шкоди для
здоров’я.
• Очисні споруди захищають водойми від забруднення.
• Яр та ущелини утворюються внаслідок землетрусів.
Робота над приказкою
Вода камінь гострить.
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що ви дізналися на цьому уроці?
— Яку роботу
виконує вода в природі? Наведіть приклади.
— Яке значення
має вода для життя на Землі?
Урок 4
Тема:
ВОДА — РОЗЧИННИК. РОЗЧИННІ ТА НЕРОЗЧИННІ РЕЧОВИНИ
Мета
формувати в учнів елементарні поняття про те, що вода — розчинник, розчин; навчати
виготовляти розчини; виробляти вміння досліджувати розчинність речовин, що
використовуються у побуті (солі, цукру, сади, муки, крохмалю; піску, глини, повітря
та ін.), наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; навчати
економно використовувати воду.
ХІД
уроку
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— У яких станах зустрічається
вода в природі? Наведіть приклади.
— Користуючись малюнком 6, розкажіть,
як утворюється хмара.
— Як довести, що лід і сніг
тануть при 0 °С?
— У які пори року в природі
відбуваються такі перетворення води:
• з рідкого стану в твердий?
• з рідкого стану — в
газоподібний?
• з газоподібного стану —- в
рідкий?
• з твердого стану — в рідкий?
— Які властивості води ми
досліджували? ^
— Пригадайте, як зникли
кристалики цукру, коли їх поклали у склянку
зводою.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви
дізнайтеся про унікальну властивість води — розчиняти
речовини.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Робота за підручником (с. 14-17)
3 чого складаються тіла живої і
неживої природи?
— Що таке речовина? Наведіть
приклади речовин.
Що називають розчином? Наведіть
приклади,
— На які дві групи можна
розподілити всі речовини?
— Які досліди демонструють, які
речовини розчиняються у воді,
а які—-ні?
— Де людина використовує
властивість води розчиняти деякі речовини?
— Наведіть власний приклад
використання властивості води розчиняти речовини.
— Поясніть прислів’я: «Не всяка
водиця для пиття годиться» .
2.
Фізкультхвилинка
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.
Продовження роботи за підручником (с 17)
Робота в парі
—
Прочитайте і розв’яжіть задачу.
Їхав з
ярмарки купець. Зупинився біля струмка води попити. Поклав
мішечок
із сіллю на пісок, а той візьми та й розв’яжись. Уся сіль на пісок
висипалася.
«Бути біді,— подумав купець,— що ж робити?» Думав він, думав і придумав —
зібрав сіль разом з піском, поклав у мішок і поїхав додому.
— Про
які властивості солі, піску і води купцеві було відомо?
— Про
що ви дізналися в рубриці « Для допитливих » ?
2.
Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин,
що
використовуються у побуті
Робота в парах
1-ша пара досліджує
розчинність солі, крохмалю, піску;
2-га пара досліджує розчинність цукру, борошна, глини;
3-тя пара досліджує розчинність соди, крейди, повітря.
—
Покладіть у склянку з водою речовину, розмішайте. Речовина зникла чи
осіла
на дно склянки? Якою стала вода?
— Зробіть
висновок: які речовини розчинні у воді, а які — ні?
— У
воді не розчиняються пісок, глина, крохмаль, олія, нафта, гас, бензин
та
інші речовини. Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчинними у
воді речовинами.
3.
Поміркуйте!
— Чому
вода має різний смак у колодязях, морях, мінеральних джерелах?
— Чому
плями від олії, масла не можна змити водою?
— Які
розчинні і нерозчинні речовини використовують у вас удома?
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
— Що
називають розчином?
—
Назвіть природні розчини.
—
Наведіть приклади нерозчинних у воді речовин.
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 14-17.
Урок 5
Тема:ПРІСНА
ТА МОРСЬКА ВОДА. РОЗПОДІЛ ЗАПАСІВ ВОДИ НА ЗЕМЛІ.
Мета: розширити знання учнів про воду, про
прісну та морську воду; розповісти про способи
опріснення води та використання прісної і морської води людиною;
розвивати мислення.
Хід
уроку
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Що називають розчином?
— Наведіть приклади розчинних у
воді речовин.
— Доведіть, що крейда не
розчиняється у воді*
— Розкажіть, як властивість води
розчиняти деякі речовини люди використовують
у житті.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці вй
дізнаєтеся більше про прісну та морську воду.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Робота за підручником (с. 18-20)
— Чому воду називають розчинником?
— Назвіть розчини, які можна
зустріти в природі.
— Пригадайте смак морської води.
— Чому морська вода солона?
— Поміркуйте, якої води на Землі
більше — прісної чи солоної.
— Розгляньте малюнок 11 на с.
18. Чи підтвердилася ваша думка?
— Яка найбільша річка України?
— У яких річках України
містяться значні запаси прісної води? Відшукайте
їх на карті України.
— Розгляньте малюнок 13 на с.
19. Що ви знаєте про озера Ялпуг і Си-
невир? Де вони знаходяться?
2.
Фізкультхвилинка
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.
Продовження роботи за підручником {с. 20-21)
Робота
в парі
— Поясніть, як ви розумієте
прислів’я: «Один глечик прісної води дорожчий
від усієї солоної річки».
Хвилинка-цікавинка
— Морська вода може бути
опріснена та використовуватися як питна.
Один із методів опріснення —
нагрівання очищеної води до температури
кипіння. Коли вода кипить, вона
випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються
в ємності.
Існують й інші методи
опріснення, зокрема — заморожування, засноване
на принципі того, що сіль не
потрапляє на лід при заморожуванні.
2. Як
очистити воду для пиття?
— Уявіть, що ця вода з річки. Чи
можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так,
щоб воду можна було пити?
— Воду потрібно очистити. Для
цього існують спеціальні фільтри.
3. Гра”Виправ
помилки”
Учням пропонують твердження з
помилками. Помилки необхідно знайти
та виправити.
• Солоною є вода річок. (Прісною)
• Світовий океан об’єднує 5
океанів. (Чотири)
• Прісної води на планеті
набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
• Один глечик солоної води
дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
• Моря та океани містять прісну
воду. (Солону)
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
Гра «Вода — не вода»
— Я називатиму слова. Якщо
назване слово означає те, що містить воду (хмара), ви маєте встати. Якщо
предмет або явище має непряме відношення до води (корабель), — підняти руку.
Якщо названий предмет або явище, що не має жодного зв'язку з водою (вітер),
плесніть у долоні.
Калюжа, катер, дощ, пісок,
водоспад, камінь, водолаз, сніг, дерево, пляж, тюлень, машина, хмара.
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше —
прісної чи солоної?
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С .18-21
Урок 6
Тема:
ЯК ЛЮДИНА ВИКОРИСТОВУЄ ВЛАСТИВОСТІ ВОДИ? ОХОРОНА ВОДИ.
Мета: розширити уявлення учнів про використання води людиною;
довести необхідність охорони води; розвивати мовлення школярів; навчати
економного використання води.
Хід
уроку
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
H.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Чому в народі про воду кажуть
«цариця-водиця»?
— Чи можна отримати високі врожаї там, де мало
вологи?
— Чому воду називають «великим санітаром»?
— Як ви розумієте вислів «Водойми — це шляхи
сполучення»?
— Чи достатньо прісної води там, де ви живете?
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви
дізнаєтеся більше про використання води людиною
необхідність охорони води.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
I .
Робота за підручником (с. 25-27)
— Пригадайте і назвіть! Які
водойми є у вашому краї? Звідки надходить
вода у ваше помешкання?
— Уся господарська діяльність
людини пов’язана з водою. Тому міста
і села
виникали лише там, де були запаси питної води. Річки й інші водойми
слугували «шляхами» сполучення
із сусідами. Судноплавство та рибальство —
найдавніші заняття людства.
— Розгляньте малюнок 19 на с.
26. Як людина використовує воду?
— Дослідіть разом із дорослими,
скільки води витрачає ваша родина на
добу. На що ви використовуєте
воду?
— Як у вашій родині економлять
воду?
— Чому треба берегти воду?
Наведіть докази безгосподарського ставлення
до води.
2.
Фізкультхвилинка
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.
Охорона води
— Усі річки, річечки, озера
треба берегти! Адже основні запаси прісної
йодй знаходяться в річках,
озерах, у надрах землі. Запаси ці катастрофічно виснажуються
(1/3
людства земної кулі користується привозною водою з інших
регіонів
світу). На кожні 100 літрів води Землі припадає лише 2 літри прісної
води, Значна її кількість
знаходиться у льодовиках.
На Землі стає все менше чистої
води. Люди забруднюють воду!
Учені підрахували, що щороку у
всьому світі до водойм потрапляє стільки
шкідливих речовин, що ними можна
було б заповнити 10 тисяч товарних потягів!
У водойми потрапляють отруйні речовини
з фабрик і заводів, а також
забруднення на фермах і в
побуті. Через аварії танкерів, теплоходів у воду
морів і океанів витікають тисячі
тон нафти. Іноді на берегах річок, озер,
ставків люди миють автомобілі та
забруднюють воду бензином, У брудній воді безліч шкідливих речовин і
хвороботворних бактерій. Вони викликають різні хвороби в людей. У такій воді
гинуть рослини і тварини.
— Як же зберегти воду чистою?
Щоб зберегти воду чистою, на
підприємствах будують очисні споруди. Тут
вода проходить крізь фільтри.
Вона звільняється від шкідливих речовин і чистою повертається до водойм.
— Як не витрачати воду марно?
2.
Робота у парі
—. Поділіться спогадами про те,
де ви провели літні канікули. Які водойми
знаходилися поблизу? Чи були
вони забрудненими?
— Із часом значення води і
водойм не зменшується, а, навпаки, зростає.
Бо сучасна людина використовує
для своїх потреб значно більше води. А незабруднених водойм стає на Землі
дедалі менше.
3.
Робота у групі
— Запропонуйте, як можна зменшити марні витрати
води в побуті.
4.
Продовження роботи за підручником (с. 27-28)
Робота
в парі
— Ви ознайомилися із тим, як
економно використовувати воду. Спробуйте
доповнити ці правила власними.
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
— Назвіть з переліченого те, що завдає шкоди
воді: побутове сміття, нафта, водяні тварини, відходи заводів, водорості,
несправний кран у будинку.
— Як використовують воду у вашій сім'ї?
— Що означає «економне використання води»?
— Розкажіть, як оберігають природні водойми
мешканці нашого населеного пункту.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 25-28.
Комментариев нет:
Отправить комментарий